Jest wiele zabiegów wykorzystujących naturalne olejki eteryczne w warunkach domowych w sposób prosty i bezpieczny. Najczęściej stosuje się kąpiele, kompresy, inhalacje oraz masaże. Najlepiej jest osobiście sprawdzić, który sposób najbardziej nam odpowiada. Przed zastosowaniem każdej z wymienionych metod lub przed użyciem olejku należy zapoznać się z przeciwwskazaniami w stosowaniu podanymi przez producenta!

INHALACJA
Domowa inhalacja to najtańszy, skuteczny lek na przeziębienie. Jest to jedna z najbardziej powszechnych i_najwygodniejszych metod aromaterapii. Ciepłe powietrze nasycone naturalnymi olejkami dociera do pęcherzyków płucnych. W układzie krążenia cząsteczki olejku wędrują do miejsc, gdzie mogą najskuteczniej zadziałać i usuwają lub łagodzą infekcje. Inhalacja pomaga na katar, kaszel, ból gardła, zatkane zatoki, przeziębienie. Żadna infekcja dróg oddechowych jej się nie oprze. Gdy masz zatkany nos i czujesz, że zbliża się przeziębienie wykonaj sobie inhalację, która spowoduje, że infekcja się nie rozwinie.
Dodaj 5-10 kropli Aroma-Oil do miseczki lub szklanki z gorącą wodą, pochyl twarz nad naczyniem, okryj głowę grubym ręcznikiem i wdychaj powstające opary przez kilka minut. Po kilku minutach przerwy czynność powtórz. Zabieg powinien trwac najkrócej 10 minut, ale nie dłużej niż pół godziny. W okresie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm jest osłabiony szczególnie powinniśmy dbać o swoje górne drogi oddechowe, do których należą nos, gardło i krtań dlatego inhalacje należałoby przeprowadzać kilka razy w tygodniu co pozwoliłoby na zachowanie i wzmocnienie odporności. Inhalacje polecane są przy leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, w stanach zapalnych, chorobach płuc, trudnościach w oddychaniu oraz na przewlekłe nieżyty nosa, gardła, a także krtani.

KĄPIEL AROMATERAPEUTYCZNA
Dodanie olejku do gorącej kąpieli sprawia, że wchodzi on w kontakt z całą skórą i jednocześnie w procesie oddychania przedostaje się do organizmu. Dodaj niewielką ilość Aroma-Oil (5-7 kropli, lub według wskazań producenta danego olejku) na 1/3 wanny wypełnionej ciepłą wodą, w temperaturze 36-38°C. Czas kąpieli 10-15 minut.

KĄPIEL STÓP
5-7 kropli Aroma-Oil na miskę ciepłej wody i moczymy obolale stopy w odświeżającej kąpieli przez około 15 minut.

KOMPRESY
Są formą pośredniej kąpieli aromatycznej. Ręcznik, watę, gazę lub kawałek materiału z naturalnych składników zanurz Aroma-Oil z wodą w proporcji około 5 kropli na 100 ml ciepłej wody. Przygotowany kompres przyłóż w odpowiednim miejscu na skórze przez kilkanaście minut. Kompresy cieple są polecane przy występowaniu bóli reumatycznych, mięśniowych. Przy bólach głowy, nadwyrężeniach ścięgien lub stawów wskazane są kompresy zimne.

OKŁADY
Stosuje się bezpośrednio na bolące miejsce lub w miejscu urazu. Zwykle dozuje się kilka kropel olejku na miejsce pourazowe.

PŁUKANKI
Metoda płukanek polecana jest przy występowaniu problemów zdrowotnych jamy ustnej i gardła. Stosuje się odpowiednio według wskazań producenta lub w proporcji 4-5 krople olejku lub mieszanki olejków na szklankę wody. Przygotowanym płynem płuczemy jamę ustną odchylając przy tym lekko głowę do tyłu.

MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY
Masaż wykonuje się przy użyciu roztworu Aroma-Oil w olejach roślinnych. Masaż wykonujemy techniką delikatnego uklepywania i+głaskania ciała zawsze w kierunku serca. Bezpieczniejszy jest masaż miejscowy, czyli delikatne nacieranie bolących mięśni, stawów czy pleców roztworem olejku.

ROZPYLANIE W POWIETRZU
Wystarczy dodać kilka kropel do kominka, a lotne olejki zawarte w Aroma-Oil wdychane przenikają do organizmu. Taka aromatyzacja olejkami doskonale dezynfekuje powietrze.

SKRAPLANIE PODUSZKI LUB CHUSTECZKI
Stosuje się najczęściej na bezsenność i kaszel. Skraplamy kilkoma kroplami Aroma-Oil brzegi poduszki, żeby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą.

SAUNA
W nowoczesnych piecach są specjalne pojemniki na olejki, jeśli jednak piec nie jest zaopatrzony w dozownik, rozcieńczony wodą lub alkoholem należy wlać bezpośrednio na rozgrzane kamienie.